Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk Milletinin engel tanımayacağının ve seve seve canını feda edebileceğinin en güzel örneğidir. Bu zafer, dönemin tüm zorluklarına ve yolluklarına rağmen, milletimizin kadınıyla, erkeğiyle ve çocuğuyla kazanmış olduğu bir varoluş mücadelesidir. Çanakkale ruhunun yaşatılabilmesi, gelecek nesillere anlatılabilmesi amacıyla, her yıl mart ayında Çanakkale Zaferi kutlanmakta ve vatanı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizin hatırası yad edilmektedir.

Bu yıl 101. Yıldönümünü olan 'Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Haftası' tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.Etkinlikler kapsamında; Çanakkale şehitleri ve tüm şehitlerimiz anısına 9 mart Çarşamba günü Merkez Çarşı Camiinde Kuran-Kerim tilaveti ve hatim duası yapıldı. 18 Mart Cuma günü saat:09.00 da Çelenk Sunma töreni yapıldı. Ardından saat:09.30 da özel idare toplantı salonunda anma programı gerçekleştirildi. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı, akabinde Dünya Kuran-ı Kerim Okuma Birincisi Abdulkadir ŞEHİTOĞLU tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti yapıldı ve aziz şehitlerimizin ruhuna hediye edildi. Açılış konuşmasını matematik öğretmeni Feyza ERÇETİN gerçekleştirdi. Vaiz Abdullah GÜNEY tarafından eşsiz zaferin hatıraları anlatıldı. Jandarma Er Fatih ERDÖNMEZ ve Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri günün anlam ve önemini belirten şiirlerini okudu. Bilişim teknolojileri Öğretmeni Hakan CİK'in hazırladığı video gösterimi izlendi. Program, Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerinin sahnelediği 'Zafer Oratoryosu' ile son buldu.

Programın ardından, şehit asker Bahadır ÖZENÇ ve şehit öğretmen Mustafa MUMCU kabirleri başında; Akabinde aileleri ikametlerinde ziyaret edildi.